Investice do nových technologií má obrovský potenciál
Proto jsme se v roce 2021 rozhodli po důkladném zvážení všech přínosů a rizik investovat do slovenské společnosti Tachyum.
Tachyum se aktuálně zaměřuje na vývoj umělé inteligence, telekomunikaci, soukromá cloudová řešení, datová centra, vysokovýkonné výpočty a další perspektivní oblasti výzkumu, vývoje a IT.
Nová technologie válcuje klasické procesory i grafické čipy
Žhavou novinkou společnosti je Tachyum Prodigy™ – první univerzální procesor na světě. Tato umělá inteligence, rozsahem velmi podobná lidskému mozku, má potenciál posunout lidstvo do technologicky vyspělejší a zelenější éry.
Strčí do kapsy klasické procesory, grafické čipy, ale i tensor jednotky od Google. A to vše až s 10x nižší spotřebou energií. Na Slovensku má být Tachyum Prodigy™základem pro nejrychlejší superpočítač na světě.
Zájem o novinku láme rekordy
Poptávka po novém čipu pro umělou inteligenci je obrovská. Uplatnění totiž najde téměř všude - od průmyslu přes IT, automotive až po výrobky denní potřeby pro koncové spotřebitele. Zájem dokonce projevila také armáda a tajné služby. Dalšími velkoodběrateli se do budoucna pravděpodobně stanou také vlády jednotlivých států. Se společností Tachyum aktuálně spolupracuje například americké ministerstvo energetiky.
Vývoj a výroba vyžaduje vysokou investici
Náklady na 1 čip jsou v řádu desítek dolarů. Prodejní cena se ovšem vyšplhá řádově na tisíce dolarů. Marže úspěšných firem se v tomto oboru pohybují okolo 60-70 %.
Zahájení samotné výroby vyžaduje vstupní investici ve výši vyšších stovek milionů. Dostat poté výrobek na trh stojí okolo 2 miliard korun. Do této nové technologie investovalo mnoho soukromých investorů včetně naší společnosti WCA Holding a.s. Tachyum získalo také půjčku od slovenské vlády.